Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Stan ogumienia w samochodzie to jeden z ważniejszych czynników decydujących o bezpieczeństwie naszym oraz innych użytkowników ruchu. To w końcu opony są jedynym łącznikiem auta z jezdnią. Jakość opon i ich serwis ma także znaczący wpływ na komfort podróży oraz koszty eksploatacji samochodu.
Powszechnie serwis opon kojarzy nam się z naprawą przebitej opony. Jednak serwisu ogumienia nie powinniśmy ograniczać tylko do tej czynności.

Kompleksowy serwis ogumienia obejmuje cały zestaw czynności, które powinniśmy okresowo wykonywać.

Po pierwsze, należy regularnie sprawdzać poziom ciśnienia w oponach (przynajmniej raz w miesiącu). Trzeba pamiętać, że ciśnienie powinno być odpowiednio dobrane do zastosowanych opon oraz sposobu użytkowania auta. Prawidłowy poziom ciśnienia jest podany w instrukcji każdego auta. Dodatkowo tabliczka przypominająca w większości aut znajduje się pod klapką wlewu paliwa. Producenci najczęściej podają pewien zakres ciśnienia dla danego rozmiaru opon i liczby przewożonych pasażerów. Jeśli zaś nie mamy instrukcji auta i wspomnianej tabliczki, warto zwrócić się do profesjonalnego serwisu opon. Większość serwisów ogumienia posiada niezbędną dokumentację do wszystkich marek odnośnie wymaganego ciśnienia w oponach. Należy pamiętać, że prawidłowy poziom ciśnienia to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa (droga hamowania), ale także niższy poziom zużycia zarówno samych opon i elementów zawieszenia, jak i paliwa. Dobrze napompowane koła to także lepszy komfort jazdy.


Po drugie, należy okresowo sprawdzać wysokość bieżnika oraz ogólny stan opon na bocznej powierzchni. Eksperci zalecają, aby nie trzymać się kurczowo wymaganej przepisami prawa wysokości bieżnika opon. Jest ona bardzo niska. Przyjmuje się, że minimalna wysokość bieżnika to 4 milimetry. Opona o takim bieżniku zapewni nam optymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu. Ponadto należy, co jakiś czas zajrzeć na boczne powierzchnie opony, czy nie ma tam żadnych wybrzuszeń oraz otarć. Warto także przed założeniem opon sprawdzić datę jej produkcji. Według wielu badań opona zachowuje swe wszystkie właściwości do 5 lat od daty produkcji. Data produkcji zawarta jest na boku każdej opony.


Po trzecie, należy co jakiś czas nasze koła wyważyć. Usługi takie oferuj serwis opon PIT STOP Poznań. Wielu kierowców ma dwa komplety kół, które wymienia samodzielnie przy zmianie pory roku. Nierzadko takie koła nie są poddawane czynności wyważania przez klika lat. To błąd. Najlepiej wyważyć koła zawsze przed założeniem. Dobrze wyważone koła to gwarancja bezpieczeństwa oraz prawidłowej eksploatacji opon.


Po czwarte, wraz z nastaniem zimy należy wymienić opony letnie na zimowe. Mając na uwadze warunki pogodowe w Polsce (zima długa i dotkliwa), ich wymiana to zalecenie, którego powinni się trzymać wszyscy kierowcy. Zmiana opon z letnich na zimowe to nie jest tylko marketingowa zachęta serwisów ogumienia. W wielu doświadczeniach udowodniono, że opony letnie w zimowych warunkach tracą swoje właściwości. Na rynku dostępne są, co prawda opony uniwersalne, ale większość specjalistów wskazuje, że to dobre rozwiązanie w krajach, gdzie zima jest krótka i łagodna. Tego warunku jednak nie spełnia Polska. Wymiana opon powinna zostać przeprowadzona wtedy, kiedy średnia dobowa temperatura nie przekracza 6 stopni Celsjusza. Przy wymianie opon warto sprawdzić stan felg i wentyli.


Cena wymiany opon, nawet w specjalistycznym zakładzie nie jest na tyle wysoka, aby z wymiany opon zrezygnować i narażać bezpieczeństwo nasze, naszych najbliższych i innych uczestników ruchu.

 

 

 

Pit Stop

Serwis ogumienia 1
Al. Solidarności 48
(budynek stacji lotos)
Poznań
tel.: 532 633 220

Serwis ogumienia 2
Królowej Jadwigi 15
(w budynku stacji Lotos na rogu ulicy Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej)
61-871 Poznań
tel.: 532 633 221

Mapa dojazdu