Czy dbasz o klimatyzację w samochodzie?

Układ klimatyzacji w samochodzie, jak każdy inny element eksploatacyjny auta, wymaga okresowej kontroli. Poddając system klimatyzacji okresowym przeglądom, będziemy mieli pewność, że nasza klimatyzacja działa poprawnie, a wszystkie jej elementy pracują prawidłowo. Okresowy przegląd klimatyzacji należy wykonać przynajmniej raz w roku, nawet wtedy, kiedy klimatyzacja działa prawidłowo.

Kompleksowy serwis klimatyzacji to przede wszystkim:

  • sprawdzenie szczelności układu,
  • napełnianie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym,
  • odgrzybianie.

Sprawdzenie szczelności to podstawowa czynność serwisowa. Szczelność klimatyzacji decyduje nie tylko o poprawności działania całego układu, ale także o bezpieczeństwie użytkowania pod kątem naszego zdrowia. W celu sprawdzenia szczelności klimatyzacji, układ napełniany jest sprężonym azotem, który pokazuje wszelkie nieszczelności.


Diagnostyka szczelności układu klimatyzacji nie ogranicza się do wyłapania jedynie nieszczelności. W ramach tej czynności, wykonywana jest kontrola najważniejszych komponentów systemu klimatyzacji (skraplacz, kompresor, osuszacz, filtr kabinowy).


Kolejną czynnością każdej rutynowej kontroli systemu klimatyzacji jest uzupełnienie czynnika chłodzącego. Podczas serwisu klimatyzacji serwisant sprawdza stan czynnika i, jeśli to konieczne, dokonuje jego uzupełnienia. Napełnianie klimatyzacji to prosta i szybka czynność. Wykonując serwis klimatyzacji w profesjonalnej firmie, możemy być pewni, że do naszej klimatyzacji zostanie wpuszczony czynnik chłodzący przeznaczony do naszego auta.


Z kolei odgrzybianie klimatyzacji to czynność, w ramach której z układu usuwane są wszelkiego rodzaju grzyby, bakterie i drobnoustroje szkodliwe dla naszego zdrowia. Najczęstszym objawem ich obecności jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z układu po jego uruchomieniu. Nowoczesne odgrzybianie klimatyzacji może być wykonane przy pomocy ozonowania lub użycia ultradźwięków. Oba sposoby są bardzo skuteczne i bezpieczne dla zdrowia. Ponadto pozwalają z auta usunąć także nieprzyjemne zapachy, na przykład związane z paleniem papierosów.


Poza okresowymi przeglądami klimatyzacji należy pamiętać o prawidłowej eksploatacji. Pozwoli to nam uniknąć wielu kłopotów, a każdy kolejny serwis klimatyzacji będzie tylko rutynową czynnością.
Po pierwsze, klimatyzację należy także uruchamiać w okresie zimowym. Pozwoli to przesmarować układ i wymieszać substancje w układzie.


Po drugie, klimatyzacji należy używać z dużą dozą rozsądku. Nie należy schładzać wnętrza o więcej niż 8-10 st. C. w stosunku do temperatury na zewnątrz. Pozwoli to nas uchronić przed infekcjami i nie dopuści do nadmiernego eksploatowania klimatyzacji.


Po trzecie, jeśli zauważymy jakieś objawy niesprawności układu klimatyzacji, należy szybko udać się do specjalistycznego warsztatu – np. PIT STOP Poznań. Pozwoli to nam uniknąć dodatkowych kosztów.

Pit Stop

Serwis ogumienia 1
Al. Solidarności 48
(budynek stacji lotos)
Poznań
tel.: 532 633 220

Serwis ogumienia 2
Królowej Jadwigi 15
(w budynku stacji Lotos na rogu ulicy Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej)
61-871 Poznań
tel.: 532 633 221

Mapa dojazdu