Ciśnienie w oponach – jak ważne jest dla prawidłowej eksploatacji pojazdu?

Bezpieczne podróżowanie samochodem zależy nie tylko od sprawności danego pojazdu, ale również od jakości i eksploatacji opon. Aby wydłużyć ich żywotność, a także zapewnić im dobrą przyczepność do jezdni, należy między innymi regularnie sprawdzać ich ciśnienie. Jak często to robić? Ile powinno wynosić ciśnienie w oponach? Zachęcamy do lektury.

Jak często sprawdzać ciśnienie w oponach?

Ciśnienie w oponach powinno sprawdzać się przynajmniej raz w miesiącu. Według producentów samochodów jest to optymalny czas kontroli. Zaleca się jednak, aby skontrolować jego wartość przynajmniej raz na dwa tygodnie. Na większości stacji paliw można za darmo sprawdzić ciśnienie manometrem i ewentualnie dopompować nieco powietrza. 

Ciśnienie w oponach należy także skontrolować przed każdą, dłuższą jazdą, np. gdy chcemy udać się na wakacje lub musimy wyruszyć w trasę liczącą przynajmniej kilkaset kilometrów.

Prawidłowe ciśnienie w oponach – ile wynosi?

Wartość prawidłowego ciśnienia w oponach jest określana przez producentów aut. Może ona różnić się w zależności od marki pojazdu. Przyjmuje się jednak, że w większości modeli powinno ono wahać się od mniej więcej 2,2-3,0 bara. Warto jednak zapoznać się z instrukcją obsługi. Gdy natomiast jesteśmy poza domem, parametry te możemy znaleźć, między innymi na wewnętrznej stronie klapki od wlewu paliwa lub na słupku drzwi od strony kierowcy.

W wielu przypadkach w instrukcji znajdują się dwa rodzaje parametrów. Pierwszy z nich odnosi się do pojazdów nieobciążonych ładunkiem, a drugi do samochodów, które załadowane są ciężkimi towarami. 

Ciśnienie w oponach – dlaczego jest takie ważne?

Odpowiednie ciśnienie w oponach wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo jazdy. Należy zatem nie lekceważyć regularnych pomiarów. Dostateczna ilość powietrza odpowiada za prawidłową przyczepność opony do jezdni. Niedopompowane opony natomiast dużo szybciej się zużywają, wskutek przegrzewania się. Niestety, prowadzi to do zwiększonego spalania, a co za tym idzie, podwyższenia kosztów eksploatacji pojazdu. Brak odpowiedniej ilości powietrza w oponach wydłuża także drogę hamowania.

Co ciekawe, negatywny wpływ na jazdę ma również nadmiar powietrza w oponie. Koło staje się wrażliwsze na uderzenia. Znacząco obniża to komfort podróży.

Nie należy zapominać, że ciśnienie w oponach spada z naturalnych przyczyn, między innymi wskutek zmiany temperatur powietrza, np. zimą oraz eksploatacji opony. 

Ciśnienie w oponach odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w eksploatacji pojazdu, ale również, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w czasie jazdy. Niedostateczna ilość powietrza powoduje szybsze zużycie oraz przegrzewanie się opony, co prowadzi do zwiększenia kosztów eksploatacji samochodu. Ponadto, zbyt niskie oraz za wysokie ciśnienie w oponach może przyczynić się do gorszej przyczepności kół do jezdni, co jest niebezpiecznym zjawiskiem, zwłaszcza zimą oraz podczas deszczowej pogody. Należy regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, sprawdzać ilość powietrza w oponach i cyklicznie go dopompowywać.

 

Pit Stop

Serwis ogumienia 1
Al. Solidarności 48
(budynek stacji lotos)
Poznań
tel.: 532 633 220

Serwis ogumienia 2
Królowej Jadwigi 15
(w budynku stacji Lotos na rogu ulicy Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej)
61-871 Poznań
tel.: 532 633 221

Mapa dojazdu