Jak wygląda prawidłowe odgrzybianie klimatyzacji?

Klimatyzacja jest systemem, który znajduje się w większości samochodów, nie tylko w tych nowoczesnych, ale również w starszych modelach. Dzięki uruchamianiu jej w lecie wnętrze auta pozostaje przyjemnie chłodne, a jazda staje się dużo mniej uciążliwa.

Klimatyzacja przydaje się bardzo często również w zimie, ponieważ ustawiając odpowiednią temperaturę, można pozbyć się z szyb zamgleń, ograniczających widoczność, a także ogrzać nieco wnętrze. Aby system ten działał prawidłowo, należy przeprowadzać regularne czyszczenie oraz odgrzybianie. W jaki sposób to zrobić? 

Dlaczego należy czyścić klimatyzację?

Prawidłowo działająca klimatyzacja to podstawa komfortowej podróży. Regularne jej czyszczenie wpływa również na zdrowie pasażerów samochodu. Wnętrze systemu narażone jest na działanie wahania temperatur, co stwarza idealne warunki do bytowania różnorodnych drobnoustrojów. Zalegający w środku kurz, a także wilgotność przyczyniają się do tego, że uruchomienie klimatyzacji staje się groźne dla zdrowia, nie tylko dla osób zmagających się z alergią. Należy zatem przedsięwziąć odpowiednie kroki po to, aby oczyścić i odgrzybić klimatyzację.

Szacuje się, że czyszczenie klimatyzacji w samochodzie przeprowadza się dwa razy do roku, najlepiej wiosną oraz jesienią. Warto jednak pamiętać o tym, by obserwować swój pojazd, ponieważ w niektórych przypadkach odgrzybianie całego systemu wymagane jest nieco częściej. 

Zagrzybiona klimatyzacja - objawy 

Podstawowym objawem zanieczyszczonej i zagrzybionej klimatyzacji jest nieprzyjemna woń. To znak, że w zadomowiło się w niej bardzo dużo bakterii oraz grzybów. W tej sytuacji wymagana jest jej niezbędna dezynfekcja. Jeżeli zabrudzenia widać gołym okiem, oznacza to, że system ten jest skrajnie zaniedbany.

W jaki sposób odświeżyć klimatyzację?

Odgrzybianie klimatyzacji rozpoczyna się od sprawdzenia filtra kabinowego. Jeżeli jest on zanieczyszczony, trzeba go wymienić. Dopiero po wykonaniu tych czynności przechodzi się do dalszego kroku, czyli odgrzybiania. Proces ten można przeprowadzić na trzy sposoby. Są nimi:

  • Wykorzystanie preparatu grzybobójczego - jest to metoda, jaką można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy przełączyć klimatyzację na obieg wewnętrzny i sprawdzić, w jakim miejscu powietrze działa najsilniej. Należy wprowadzić tam preparat, który następnie dostaje się do parownika i niszczy zasiedlające go grzyby oraz inne drobnoustroje. 

  • Wykorzystanie urządzenia ozonującego - umieszcza się go w samochodzie w jak najwyższym miejscu, a następnie zamyka wszystkie drzwi, okna i otwiera kratki wentylacyjne. Klimatyzację ponownie ustawia się na obieg wewnętrzny, na mniej więcej 10 minut. Po tym czasie wnętrze samochodu trzeba dokładnie wywietrzyć. Jest to metoda nieco dokładniejsza. Warto się na nią zdecydować, korzystając z usług sprawdzonego warsztatu samochodowego.

  • Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji w warsztacie samochodowym - specjaliści bardzo często wymieniają filtr kabinowy, a także sprawdzają poziom czynnika chłodzącego. Naprawiają również różnorodne usterki układu klimatyzacji. Wszystkie czynności są przeprowadzane w sposób fachowy.

Aby móc prawidłowo korzystać z klimatyzacji samochodowej, należy czyścić ją mniej więcej dwa razy do roku, ponieważ namnażające się drobnoustroje, a także grzyby oraz pleśń negatywnie wpływają na ludzkie zdrowie. Odgrzybianie klimatyzacji w aucie rozpoczyna się od wymiany filtra kabinowego. Następnie można przeprowadzić czyszczenie systemu specjalnym sprayem, umówić się do warsztatu samochodowego na ozonowanie wnętrza auta i klimatyzacji lub też na specjalistyczne czyszczenie.

 

Pit Stop

Serwis ogumienia 1
Al. Solidarności 48
(budynek stacji lotos)
Poznań
tel.: 532 633 220

Serwis ogumienia 2
Królowej Jadwigi 15
(w budynku stacji Lotos na rogu ulicy Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej)
61-871 Poznań
tel.: 532 633 221

Mapa dojazdu