Na czym polega prostowanie felg aluminiowych?

Istnieje powszechne przeświadczenie, że samochód lepiej prezentuje się na alufelgach – z tego też powodu, ten jeden z dwóch (obok felg stalowych) podstawowych rodzajów felg jest tak chętnie wybierany przez kierowców.

Należy jednak pamiętać, że w porównaniu ze stalą metale lekkie odznaczają się większą elastycznością. To właśnie ta elastyczność sprawia, że ząb czasu zostawia większy odcisk na felgach aluminiowych – aby te odciski wyrównać, przeprowadza się tak zwane prostowanie felg.

 

Krzywe felgi aluminiowe

Felga jest elementem podwozia mającym dwa podstawowe zadania – tworzenie wraz z oponą koła samochodowego utrzymującego pojazd na torze jazdy oraz wentylację układu hamulcowego. W trakcie pokonywania kolejnych kilometrów na felgi oddziałuje wiele czynników mających wpływ na ich stan techniczny – przede wszystkim prędkość pojazdu i stan nawierzchni.

Każda część samochodowa ma swoją żywotność i w wielu wypadkach to od nas zależy, jak długo będzie pełniła swoją funkcję. Omijanie dziur i przysłowiowych podmiejskich wertepów wpływa korzystnie na stan techniczny pojazdu, jednak nawet i w takim wypadku, w pewnym momencie nadejdzie czas na prostowanie felg. Pamiętajmy także, że felgi są nieresorowanym elementem samochodu – są więc bardziej podatne na wstrząsy i odgniecenia od pozostałych elementów podwozia.

Najechanie na dziurę w asfalcie nawet przy niewielkiej prędkości, może okazać się tragiczne w skutkach dla wielu elementów podwozia – w tym właśnie dla felg i to niezależnie od tego czy są to felgi metalowe, czy felgi aluminiowe. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nawet te niewielkie wręcz niezauważalne, a więc niemożliwe do ominięcia dziury i wyboje przy wielokrotnym najechaniu i szczególnie przy wysokich prędkościach, pozostawiają swój ślad na feldze.

Krzywizna felg – jak ją rozpoznać?

Kiedy ten ślad zaczyna się znacząco powiększać, mówimy już o krzywiźnie felg. Krzywizna felg może być tragiczna w skutkach – obniża możliwości panowania nad pojazdem, co z kolei może zakończyć się wypadkiem na drodze. Odgięcia czy wgniecenia felg nie muszą być wcale widoczne gołym okiem – dlatego przy okazji wizyty w warsztacie samochodowym z innego powodu, warto poprosić o kontrolę stanu technicznego tej części samochodowej. Zdarza się, że klienci odwiedzający nasz serwis PIT STOP w Poznaniu, uskarżają się na niepokojące wibracje kierownicy w trakcie jazdy – jest to jednym z objawów krzywej felgi. Reakcja w odpowiednim czasie pozwala na regenerację felgi i nie naraża klienta na dodatkowe koszta związane z zakupem nowej felgi.

Prostowanie felg aluminiowych

Prostowanie felgi jest zabiegiem regeneracyjnym. Polega na przywróceniu właściwego kształtu felgi poprzez umieszczenie jej w maszynie prostującej używającej tłoków hydraulicznych oraz specjalnych nakładek. Zabieg ten przebiega w temperaturze dostosowanej do regeneracji aluminium – na tyle wysokiej, by usunąć odgniecenia. W sytuacji, w której zauważą Państwo jakiekolwiek niepokojące objawy mogące świadczyć o krzywości felg, zapraszamy do niezwłocznego kontaktu – nasze serwisy PIT STOP w Poznaniu posiadają nowoczesne zaplecze techniczne, które pozwala na przeprowadzenie regeneracji felg samochodowych – w tym prostowania felg aluminiowych.

 

Pit Stop

Serwis ogumienia 1
Al. Solidarności 48
(budynek stacji lotos)
Poznań
tel.: 532 633 220

Serwis ogumienia 2
Królowej Jadwigi 15
(w budynku stacji Lotos na rogu ulicy Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej)
61-871 Poznań
tel.: 532 633 221

Mapa dojazdu