Na czym polega wyważanie kół?

Wyważanie kół polega na równomiernym rozkładzie masy felgi i opony w taki sposób, aby masa koła na oś pojazdu po zamontowaniu została rozłożona wokół środka obrotu. Biorąc pod uwagę siły odśrodkowe działające na koła lub ilość obrotów, nawet małe dysproporcje mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy i zwiększyć drgania generowane przez przednie koła. 

 

Jakie czynniki zdradzają złe wyważenie kół?

Źle wyważone koła mogą dawać się we znaki już przy osiągnięciu prędkości nieznacznie przekraczającej 100 km. Mogą być odczuwania poprzez drgania karoserii, ale także niekontrolowane zarzucanie tylną osią pojazdu podczas wykonywania nagłych zakrętów. Nie trzeba przekonywać, jaki wpływ ma taka jazda na stan opon, które już po krótkim czasie użytkowania mogą zdradzać duże zużycie bieżnika, a przez to zmniejszoną przyczepność. 

Jakie są przyczyny nieodpowiedniego wyważenia kół?

Przyczyną źle wyważonych kół mogą być zmiany zachodzące w strukturze opony. Z tego powodu należy kontrolować ich stan po jeździe na nierównej nawierzchni czy najechaniu na koleinę. Warto również pamiętać o tym, że gwałtowne hamowanie również nie pozostaje bez wpływu na wyważenie kół. W wyniku tych działań dochodzi do odchylenia masy opony wobec jej środka ciężkości, co powoduje to, że koła podczas jazdy wykonują oscylacyjne ruchy pionowe podczas jazdy. 

Kiedy warto skorzystać z usługi wyważenia kół?

Wyważaniem kół zajmują się m.in. stacje diagnostyczne pojazdów, a czasami także serwisy ogumienia. Czynności tej należy podjąć się nie tylko w wymienionych sytuacjach, kiedy o stanie opon decydują czynniki eksploatacyjne. Bywa również tak, że przyczyny nieodpowiedniego wyważenia mogą tkwić w wadach fabrycznych, dlatego należy ocenić rozkład masy felg i opon przy okazji każdej wymiany koła, bez względu na jej przyczynę.

 

 

 

Pit Stop

Serwis ogumienia 1
Al. Solidarności 48
(budynek stacji lotos)
Poznań
tel.: 532 633 220

Serwis ogumienia 2
Królowej Jadwigi 15
(w budynku stacji Lotos na rogu ulicy Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej)
61-871 Poznań
tel.: 532 633 221

Mapa dojazdu