Wymiana opon. Jak często powinna mieć miejsce?

Opony samochodowe to jedyny element łączący auto z podłożem. Mają wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo, ale także na zużycie paliwa, które wzrasta w miarę zużywania się ogumienia. Oczywiście dobrej jakości opony nie są tanie, dlatego kierowcy chcieliby wymieniać je jak najrzadziej. Co na ten temat mówią przepisy prawa, a co zdrowy rozsądek?

 

Głębokość bieżnika

Podstawowym elementem, który ma wpływ na zachowanie własności opon, jest głębokość bieżnika. Jak mówią przepisy prawa, minimalna wartość powinna wynosić 1,6 mm, choć warto zaznaczyć, że w przypadku nowego ogumienia bieżnik ma aż 8 mm. Fachowcy zalecają więc, by w oponach zimowych wartość ta nie była mniejsza aniżeli 4 mm, zaś letnich 3 mm. W przypadku zbyt płytkiego bieżnika kierowca naraża się bowiem na pogorszoną przyczepność i znacznie wydłużoną drogę hamowania, a także wpadnięcie w poślizg wywołane tzw. aquaplaningiem, gdy opony nie są w stanie odprowadzać odpowiedniej ilości wody. Wysokość bieżnika możemy sprawdzić dzięki wskaźnikowi TWI (symbol trójkąta), który znajduje się na bocznej ścianie opony.

Wiek ogumienia

Kolejnym parametrem, często branym przez kierowców pod uwagę, jest wiek opony. Choć polskie prawo nie wskazuje żadnej górnej granicy, to uważa się, że czas użytkowania opony nie powinien być dłuższy aniżeli 10 lat od daty jej produkcji. Powodem jest przede wszystkim starzejąca się guma, która z każdym kolejnym rokiem robi się coraz twardsza, co ma wpływ na zmniejszenie przyczepności uzyskiwanej na drodze.  

Odkształcenia opon

Trzeci krok to wizualna ocena stanu ogumienia. Traci ono swoje właściwości wówczas, gdy pojawiają się na nim pęcherze, rozwarstwienia, a także pęknięcia na płaszczyźnie bocznej lub bieżniku. Jeśli sami nie potrafimy ocenić, czy opona w danym stanie nadaje się jeszcze do użytkowania, najlepiej skorzystać z oferty specjalistycznego serwisu. W naszym warsztacie, poza analizą stopnia zniszczenia ogumienia, aby zapewnić klientom oszczędności, proponujemy także tanie opony na wymianę.

Jako fachowcy przypominamy, że nie powinno się bagatelizować stanu ogumienia w swoim samochodzie, jest to bowiem jeden z głównych elementów gwarantujących zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy.  

Pit Stop

Serwis ogumienia 1
Al. Solidarności 48
(budynek stacji lotos)
Poznań
tel.: 532 633 220

Serwis ogumienia 2
Królowej Jadwigi 15
(w budynku stacji Lotos na rogu ulicy Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej)
61-871 Poznań
tel.: 532 633 221

Mapa dojazdu